FORUM Fundacji Moto-Medic
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Szczecin: bo SOR-ów jest za mało.
Pogotowie RatunkoweGazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia 2010-03-02 15:00:00

Transport chorych do lecznic trwa zbyt długo. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wini za to niewystarczającą ilość SOR-ów.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dr Cezary Pakulski, wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej w Zachodniopomorskiem na jej łamach miał powiedzieć, że przyczyna w wydłużającym się transporcie tkwi w pieniądzach. Według niego pogotowie zarabia na wożeniu pacjentów od szpitala do szpitala.

1 marca szefostwo szczecińskiej WSPR broniąc się przed tymi zarzutami, zorganizowało konferencję prasową, połączoną z prezentacją pracy załóg pogotowia. Wszystkie dane o ich pracy przekazywane są za pośrednictwem systemu informatycznego. Dzięki niemu wiadomo, kiedy przyjęto zgłoszenie, gdzie jest ambulans, a nawet czy jedzie na sygnale. Dane są archiwizowane w formie elektronicznej i papierowej, co wyklucza możliwość modyfikacji czy zatajania danych.


Gdańsk: już za miesiąc Eurocopter wystartuje do pracy
Lotnicze Pogotowie RatunkoweJJ/Rynek Zdrowia 2010-02-25 10:05:00

W gdańskiej bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w Rębiechowie, stacjonuje już nowoczesny śmigłowiec ratowniczy Eurocopter EC-135.

– Zanim śmigłowiec wejdzie do użytku operacyjnego, piloci muszą spędzić za jego sterami jeszcze trzydzieści godzin, realizując specjalny program szkoleniowy, zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Justyna Sochacka, rzecznik prasowy LPR

Na razie zatem na nowym nabytku LPR szkolą się piloci. W ramach szkolenia trenują podejścia do różnych szpitalnych lądowisk. Nowa maszyna przystosowana jest także do latania w nocy, więc i ten wariant trzeba przećwiczyć. Gorzej natomiast z liczbą lądowisk przystosowanych do lądowań nocnych. Najbliższe, poza Rębiechowem jest w Elblągu.


Trzeba zmian w przepisach o ratownictwie medycznym
Ratownictwo medyczneDziennik Polski, SA/Rynek Zdrowia 2010-02-24 12:30:00

Wadliwy zapis sprawia, że ratownicy nie mogą udzielić pomocy zawałowcowi, który jest pacjentem szpitala.

Narodowy Fundusz Zdrowia  wymaga od szpitali zabezpieczenia transportu międzyszpitalnego każdemu pacjentowi, który znajduje się pod ich opieką w czasie hospitalizacji. Dotyczy to wszystkich placówek, także jednoprofilowych, w tym szpitali psychiatrycznych, rehabilitacyjnych, które nie mają oddziału intensywnej terapii.

Kiedy trzeba przewieźć pacjenta na badania, konsultacje czy planowe przyjęcie do innego szpitala, nie ma problemu. Szpitale mają umowy podpisane z podwykonawcami. Gorzej, gdy pacjent, np. dostanie udaru lub zawału i szybko potrzebuje pomocy karetki reanimacyjnej.


Prezentujemy się i zabezpieczamy dni otwarte salonu HONDA Motorista
W dniach 26 - 28 lutego uczestniczyliśmy na zaproszenie organizatorów z naszym motocyklem ratunkowym w dniach otwartych salonu motocyklowego HONDA Motorista w Warszawie.

Motocykl został wystawiony w specjalnym miejscu wraz z banerem reklamowym a nasza załoga stanowiła zabezpieczenie medyczne podczas weekendu.

Salon HONDA Motorista

Ministerstwo Zdrowia wyjaśni sprawę przewozu pacjentów z zawałem
Pogotowie RatunkoweMZ, AK/Rynek Zdrowia 2010-02-23 17:28:00

Minister Zdrowia wszczął postępowanie wyjaśniające po doniesieniach prasowych dotyczących przewozu przez pogotowie osób z zawałem serca.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach Gazeta Wyborcza podała, że na Śląsku pogotowie zamiast transportować zawałowca do wyspecjalizowanego ośrodka, przewozi go najpierw do najbliższego szpitala. Szpital ten ponownie wzywa pogotowie do tego pacjenta, żeby został przetransportowany do ośrodka specjalistycznego. Według dziennika działanie pogotowia jest celowe ponieważ zarabia ono na dodatkowym transporcie.

„Sytuacje wskazujące na niewłaściwe funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej, przed zamieszczeniem ich w środkach masowego przekazu, powinny być rozpatrzone z uwzględnieniem wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, bowiem w innym wypadku mogą powodować nieuzasadniony lęk pacjentów przed korzystaniem z ich usług medycznych” podaje resort zdrowia w komunikacie, dotyczącym artykułu.


Wykrwawił się na ulicy. Zawiódł numer 112
Ratownictwo medyczneUwaga TVN, PG/23.02.2010 13:25 / wiadomosci.onet.pl

Sławomir Lebioda wykrwawiał się na ulicy. Chociaż próbowano wezwać pogotowie, numer alarmowy 112 zawiódł. Karetka jednak nie została wysłana do mężczyzny, który kilka godzin później zmarł w szpitalu.
- Nie mogę zrozumieć, jak można nie przysłać pogotowia. Przecież to jest centrum Warszawy. Nie mieszkamy na wsi, gdzie są zaśnieżone drogi, gdzie nie można dojechać – dziwi się Sylwia Lebioda, wdowa.

Jak to możliwe, że na miejsce nie przybyła wzywana pomoc? Kto odpowie za śmierć człowieka?

Był niedzielny wieczór. Sławomir Lebioda wyszedł z domu, aby kupić lekarstwa dla dziecka.

Z zawałowcem na sygnale, czyli czas goni...
Pogotowie RatunkoweGazeta Wyborcza, Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia 2010-02-22 12:40:00

W niektórych miastach pogotowie nie śpieszy się z zawałowcem do specjalistycznej placówki.

Średnio 4 godz. 15 min pogotowie wiezie pacjenta z zawałem serca do specjalistycznego ośrodka. Wszystko przez to, że pogotowiu opłaca się długi dowóz – podaje Gazeta Wyborcza.

– Wielu pacjentów zwleka z telefonem na pogotowie. Nie wiedzą, że to zawał, czekają, aż ból minie. Ale jest drugi powód: pogotowie, zamiast prosto na balonikowanie, wiezie ich do szpitala miejskiego i dopiero stamtąd odsyła się ich na kardiologię – odpowiada prof. Lech Poloński, śląski konsultant kardiologii.


Małopolska: policja dostanie od pogotowia fakturę
PolicjaKR/Rynek Zdrowia 2010-02-18 20:32:00

Od lutego 2010 r. małopolska policja będzie dostawać od Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego faktury za stwierdzenie zgonu.

Jak za TOK FM podaje Gazeta Wyborcza, w drodze do Komendy Wojewódzkiej Policji jest faktura na 260 zł. Krakowskie pogotowie wystawiło ją stróżom prawa, którzy wezwali karetkę do zmarłego w mieszkaniu mężczyzny. Do podobnych przypadków ratownicy wzywani są kilkadziesiąt razy w miesiącu. Według Małgorzaty Popławskiej, dyrektorki pogotowia potwierdzenie zgonu jest czynnością administracyjną a karetka ma służyć ratowaniu zdrowia i życia.

Dariusz Nowak, rzecznik małopolskiej policji, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreśla, że policja jest jednostką budżetową i nie ma pieniędzy na takie opłaty.


Suwałki: karetki grzęzną w zaspach, potrzebny napęd na cztery koła
Pogotowie RatunkowePAP/Rynek Zdrowia 2010-02-17 09:56:00

Pogotowie Ratunkowe w Suwałkach kupi dwie karetki z napędem na cztery koła. Zwykłe pojazdy mają zimą problem z dojazdem do chorych.

Adam Szałanda, dyrektor pogotowia twierdzi, że najgorzej jest w okolicach Wiżajn i Rutki Tartak. Tam w wielu miejscach leży nawet metr śniegu, a w niektórych miejscach zaspy sięgają prawie dwóch metrów.

Obecnie jeżdżące karetki wyposażone są w szufle do odśnieżania i kiedy ambulans grzęźnie w śniegu, zespoły ratownicze są zmuszone do ich użycia. Wiele razy to jednak nie wystarczyło i kończyło się na pomocy strażaków dysponujących specjalistycznym sprzętem.

Dyrektor Szałanda przyznaje, że zakup dwóch karetek z napędem na cztery koła jest nieunikniony. Byłyby one od przyszłej zimy wysyłane w miejsca, gdzie najtrudniej dojechać, czyli w północne rejony Suwalszczyzny.

Koszt zakupu jednej karetki z napędem na cztery koła, bez wyposażenia, to ponad 300 tysięcy złotych, ok. 50 tysięcy zł więcej niż zwykłej. Droższe jest także utrzymanie takiego auta.

Suwalskie Pogotowie Ratunkowe zamierza kupić pojazdy wykorzystując na ten cel m.in. środki unijne.


Materiał z programu FAKTY w TVN na temat ratowników z grupy "RKwadrat" z Krakowa.
Ratownictwo medycznePrzedstawiamy zapis z programu "Fakty" telewizji TVN na temat problemów ratowników motocyklowych z Krakowa, z grupy RKwadrat.

Ratowali ludziom życie. Czy teraz będą musieli przestać? Krakowscy ratownicy-wolontariusze. Gdy pogotowie dawało im sygnał, oni na rowerach i motocyklach docierali na miejsce przed karetkami i udzielali pierwszej pomocy. Teraz tego sygnału nie będzie. A to może sparaliżować ich akcję. Czy po zimowej przerwie czeka nas wiosenny pat?


Kraków: co dalej z ratownikami na motocyklach?
Ratownictwo medyczneLuiza Jakubiak, Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia 2010-02-08 18:09:00

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe nie przedłużyło współpracy z motocyklowym ochotniczym pogotowiem ratunkowym.

Wicedyrektor KPR Marek Maślerz wyjaśnił Gazecie Krakowskiej, że nie dało się podtrzymać współpracy, bowiem zgodnie z wymogami ustawowymi i NFZ, ratowaniem ludzi mogą zajmować się jedynie jednostki systemu ratownictwa medycznego, a Fundacja R2 jednostką systemu nie jest.

Nam nie udało się w poniedziałek (8 lutego) skontaktować z kierownictwem KPR.