FORUM Fundacji Moto-Medic
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Łódź: ratownictwo medyczne nie dla prywatnych?
Ratownictwo medyczneJJ/Rynek Zdrowia 2010-03-08 11:15:00

Senatorowie PO Marek Trzciński i Andrzej Owczarek chcą wystąpić z inicjatywą legislacyjną, która uniemożliwi konkurowanie prywatnych firm z SPZOZ.

W ubiegłym roku doszło do protestu ratowników medycznych w Poddębicach przeciwko przyznaniu kontraktu przez NFZ prywatnej firmie. Protest, przeciwko takim rozstrzygnięciom konkursu (także w Łasku) poparli radni, starosta Stanisław Olas oraz senator Marek Trzciński. Zarzuty dotyczyły naruszeniu ustawy o ratownictwie medycznym i zamówieniach publicznych.

W tym roku po raz drugi prywatna firma wygrała rozpisany przez NFZ konkurs na ratownictwo medyczne w Łasku i w Zduńskiej Woli. Dyrektorzy szpitali złożyli odwołania od wyników konkursów. Natomiast parlamentarzyści (by w przyszłości takie sytuacje się nie powtórzyły) chcą wystąpić z inicjatywą legislacyjną uniemożliwiającą w przyszłości zaistnienie takich sytuacji...

– Jestem przekonany, że ratownictwo powinno być służbą. Nie jestem przekonany, że szczęśliwe jest wprowadzanie zasad rynkowych tam, gdzie tego rynku nie ma. W niektórych obszarach jest miejsce tylko dla jednego podmiotu świadczącego usługi medyczne. Te konkursy dodatkowo powodują likwidację tego rynku. Choćby jednokrotna przegrana pogotowia przyszpitalnego w konkursie powoduje, że w następnym roku już takie pogotowie nie występuje, bo jest likwidowane – mówi portalowi rynek zdrowia.pl senator Marek Trzciński.

– W tej chwili mamy okres odwołań od rozstrzygnięć konkursowych, który służy temu, aby przyjrzeć się prawidłowości procedur i ostatecznego rozstrzygnięcia. Szpitale mają prawo się odwołać od decyzji konkursowych i robią to zgodnie z prawem. W ubiegłym roku mieliśmy podobną sytuację i wówczas zarówno prezes NFZ jak i dyrektor oddziału Funduszu utrzymali w mocy wcześniejsze decyzje komisji konkursowej dotyczącej najlepszych ofert – wyjaśnia portalowi rynek zdrowia.pl Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Łodzi.

– Kontrola ministerialna stwierdziła dość poważne uchybienia przy przeprowadzaniu konkursu w ubiegłym roku w Poddębicach. Nie mniej rzeczywiście wyniki tego konkursu zostały utrzymane w mocy – komentuje słowa rzeczniczki senator Trzciński.

Inicjatywa legislacyjna senatora Trzcińskiego (jeśli zyska akceptację) ma sprawić, by ratownictwo medyczne było służbą państwową. W okresie przejściowym natomiast miałaby sprawić, by zarządzenia prezesa NFZ (regulującego w zakresie ratownictwa przeprowadzanie konkursów) odpowiadały idei przyświecającej ustawie o świadczeniach medycznych.

– Skutki organizacji tych konkursów są opłakane. Jeszcze niedawno państwo zachęcało szpitale do wykorzystania środków unijnych i pogotowia przyszpitalne, dzięki tym środkom uzbroiły się w nowoczesne ambulanse. Teraz niestety, lekką ręką, w imię wolnego rynku lub innych względów te środki są marnotrawione. Przegrywając, często z niezrozumiałych względów konkursy przyszpitalne pogotowia zobowiązane są do zwrotu tych środków bo nie realizują programów do jakich te pieniądze pozyskały – podsumowuje senator Trzciński.



Facebook - Lubię To: